Gmina Gogolin

Gmina Gogolin położona jest na krawędzi Wyżyny Śląskiej, w miejscu gdzie wapienne wzgórza wznoszą się nad doliną Odry. Łączna powierzchnia gminy wynosi 101 km2, zamieszkuje ją 13.118 osób, w tym samym mieście Gogolin ok. 6650.

Na terenie gminy znajduje się zjazd z autostrady A4 oraz droga wojewódzka na 409 relacji Strzelce Opolskie – Prudnik, stanowiąca połączenie z polsko – czeskim przejściem granicznym w Głuchołazach. Oprócz dobrze rozwiniętej sieci drogowej, gmina usytuowana jest korzystnie przy szlaku żeglugowym na Odrze. Dużym komunikacyjnym jest również przebiegająca przez Gogolin magistrala kolejowa relacji Kraków – Wrocław – Szczecin oraz lotnisko w Kamieniu Śląskim.

Dominującą branżą w gminie, ze względu na zasoby naturalne, jest przemysł cementowo – wapienniczy  – firmy: Górażdże Cement S.A. – (HeidelbergCement Group) oraz Górażdże Wapno Sp. z o.o. – (Grupa „Lhoist”). Ponadto w gminie znajduje się szereg zakładów branży meblarskiej, zakłady gastronomiczne, przedsiębiorstwa transportowo – spedycyjne, firmy świadczące usługi budowlane.

W zakresie wypoczynku i rekreacji Gmina Gogolin ma wiele do zaoferowania. Spośród licznych atrakcji można tutaj wspomnieć o kompleksie kąpielowym z krytą pływalnią, stadionem piłkarskim oraz kortami tenisowymi. Atrakcją turystyczną jest położony we wsi Kamień Śląski późnobarokowy zamek z sanktuarium Św. Jacka oraz kompleks sanatoryjno – leczniczy Sebastianeum Silesiacum. Symbolem Gogolina jest piosenka o Karolince i Karliczku, których pomnij znajduje się w centrum miasta.

Urząd Miejski w Gogolinie

47-320 Gogolin, ul. Krapkowicka 6

tel. 77 40 76 800, fax 77 46 66 247

e-mail: urzad@gogolin.pl

www.gogolin.pl