Zarząd Powiatu Krapkowickiego z absolutorium!

Skąd się biorą pieniądze w budżecie powiatu? Na co je wydajemy? Ile kosztują konkretne zadania, takie jak remont dróg i chodników? O tym starosta krapkowicki Maciej Sonik mówił podczas sprawozdania finansowego za rok 2015 w trakcie wtorkowej Sesji Rady Powiatu Krapkowickiego. Radni przyjęli je bez głosu sprzeciwu.

Wykonanie budżetu zostało pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Rewizyjną oraz Regionalną Izbę Obrachunkową. Podczas sesji starosta postanowił zreferować budżet za sprawą prezentacji dokładnie obrazującej każdą wydaną złotówkę.

- Za sprawą przygotowanej prezentacji, chcieliśmy w sposób konkretny pokazać, ile pieniędzy z podatków mieszkańców trafia do naszego budżetu i co z nimi robimy. Tak jak w latach ubiegłych - najwięcej przeznaczamy na Oświatę i Wychowanie. Drugą pozycję na tej liście zajmuje Pomoc i Polityka Społeczna oraz Ochrona Zdrowia. Ponad 500 tys zł wydaliśmy w ubiegłym roku na dotacje dla stowarzyszeń, mieszkańców oraz klubów sportowych - tłumaczy starosta Sonik

W przygotowanej prezentacji można zobaczyć między innymi ile kosztuje pomalowanie przejścia dla pieszych, postawienie jednego znaku drogowego, czy jaki jest dokładny koszt łatania dziury.

Ubiegłoroczny budżet powiat wykonał z nadwyżką po stronie dochodów. Jednocześnie nie przekroczono limitu wydatków. Spłacono też ponad 1,1 miliona zaciągniętych znacznie wcześniej pożyczek i obligacji, a ponad 2,4 mln zł pozyskano z dotacji z Unii Europejskiej.

Radni po wysłuchaniu informacji, bez głosu sprzeciwu przyjęli sprawozdanie i udzieli Zarządowi Powiatu absolutorium.

Starosta decyzję rady przyjął z wielką satysfakcją, podkreślając przy tym, że słowa uznania należą się przede wszystkim pracownikom samorządowym oraz pracownikom wszystkich jednostek organizacyjnych.