Z wizyta w DPS i ZOL

Potrzebują wsparcia, opieki i zainteresowania. Osoby chore 11 lutego obchodziły swoje święto. Z tej okazji wicestarosta Sabina Gorzkulla-Kotzot w imieniu swoim i starosty Macieja Sonika odwiedziła mieszkańców DPS Anna w Krapkowicach oraz Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Górażdżach. Pensjonariusze i pacjenci obu placówek otrzymali kosz witamin. Dla wielu z nich najważniejsza była jednak okazja do rozmowy i spotkania.

Chociaż zmagają się z bólem i cierpieniem to tego dnia na ich twarzach pojawił się uśmiech. Życzenia zdrowia złożone przez wicestarostę Sabinę Gorzkullę-Kotzot szczególnie w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym nabierają wyjątkowego wymiaru. Stan wielu pacjentów jest bardzo poważny. Pomimo tego potrafią oni jednak dostrzec piękno każdej z przeżytych chwil.

Widać było to również w Domu Pomocy Społecznej Anna. Z okazji Światowego Dnia Chorego pensjonariusze mieli okazje śpiewać wspólnie z artystą ludowym, poznać ciekawe opowiadania i anegdoty oraz wysłuchać koncertu skrzypcowego Szymona Steglińskiego. 12-latek uczęszczający do Zespołu Szkół Sportowych nr 1, należy do szkolnego koła Caritas. Jak mówi – lubi występować przed publicznością, dlatego do DPS-u zagląda chętnie. Jego koncertu mogli wysłuchać nawet pensjonariusze, którzy nie wstają z łóżek, w tym najstarsza – 107 letnia` mieszkanka DPS. Szymon został nagrodzony gromkimi brawami i już zapowiedział kolejną wizytę.

Dzisiejsze, świąteczne spotkanie było jednym z wielu podobnych wydarzeń, które odbywały się w DPS w ostatnim czasie. Placówkę coraz chętniej odwiedzają lokalni artyści, uczniowie i wolontariusze – Między innymi dzięki temu w bardzo krótkim czasie, udało nam się poprawić stan psychiczny pacjentów. Coraz częściej korzystają oni np. ze stworzonej strefy ruchu. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania Specjalnego Pokoju Socjalnego – mówi dyrektor placówki Dorota Dobiecka.

Potrzeb jest sporo, ale wiele z nich udaje się realizować na bieżąco. Od 1 marca DPS będzie współpracował z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji. Umowa już została podpisana. Pensjonariusze niebawem zaczną zajęcia z terapeutą.