Upowszechniają wiedzę o Unii

Spotkania, warsztaty i możliwość pogłębiania wiedzy. 15 nauczycieli z różnych regionów Polski za swoją pracę w dziedzinie upowszechniania wiedzy o UE zostało nagrodzonych wyjazdem studyjnym do Brukseli. Wśród wyróżnionych znalazła się Iwona Medwid, dyrektor Zespołu Szkół im Jana Kilińskiego w Krapkowicach. 

Edukacja europejska w „Skórzaku”  jest bardzo ważną częścią procesu kształcenia, nauczania i wychowania. Nie dziwi więc, że w gronie 15 osób, które została docenione za popularyzowanie UE znalazła się dyrektor placówki Iwona Medwid. W ramach projektu Polisch Teachers Engaged in the Matters organizowanego przez Komisje Europejska  nauczyciele z Polski mogli pogłębić swoją wiedzę i porównać doświadczenia. Swoją podróż do Brukseli rozpoczęli od Warszawy. Tam spotkali się z Kingą Schlesinger, zastępcą Dyrektor Przedstawicielstwa która zaprezentowała zadania i akcje realizowane przez Przedstawicielstwo KE w Polsce, w tym zakres współpracy ze szkołami. Warszawskie seminarium zakończyła rozmowa z Marzenną Guz-Vetter, Dyrektorem Przedstawicielstwa KE w Polsce o sposobie w jaki uczniowie zdobywają wiedzę o UE i jak poprawić przepływ informacji. 

Wizytę w Brukseli rozpoczęliśmy od zwiedzania Parlamentu Europejskiego, a w rozmowie z europosłem Januszem Zemke poznaliśmy zasady pracy parlamentarnej. Po pasjonującym spotkaniu, które w dużej mierze dotyczyło ostatnich wydarzeń w Polsce i ich wpływu na politykę UE przeszliśmy do siedziby Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE gdzie ambasador Radomir Wojciechowski przedstawił nam role największego przedstawicielstwa RP poza granicami kraju - opowiada Iwona Medwid. 

Co ciekawe dyskusja nie była poświęcona wyłącznie tematom związanym z edukacjom, ale również a może nawet w przeważającej części dotyczyła kryzysu UE, stanowiska UE w sprawie uchodźców oraz brytyjskiego referendum. Trudno się dziwić takiemu obrotowi spraw. Każda sytuacja istotna dla fundamentów zjednoczonej Europy wpływa w późniejszym stopniu na sposób kształtowania postaw młodych obywateli. Uczniowie w dobie zalewających ich informacji powinni mieć możliwość uzyskania odpowiedzi ze źródła, które pozwoli im na wyrobienie własnego zdania.

Oczywiście tematów związanych z edukacją i procesem kształcenia poza granicami własnego kraju nie zabrakło. Najbardziej wyczerpujące spotkania miały miejsce w Komisji Europejskiej, tematem rozmów były przede wszystkim Europe Direct , staże w Komisji Europejskiej, testy EPSOS i wiele innych tematów dotyczących możliwości pracy w instytucjach UE.  

- Dla mnie najciekawszym spotkaniem o przyszłości Polski w UE była rozmowa z Jakubem Cebullą członkiem gabinetu Elżbiety Bieńkowskiej - mówi dyrektor „Skórzaka”.  Wyjazd dostarczył wielu ciekawych informacji i z pewnością stanie się inspiracją do dalszej pracy dla wszystkiego jego uczestników. Kolejny cel podróży - Strasburg.