To działo się w sercu Opolszczyzny!
Czas płynie nieubłaganie i rozpoczynający się przecież tak niedawno rok 2016 chociaż był o dzień dłuższy dobiega końca. Przez te 366 dni w powiecie krapkowickim sporo się działo. O wszystkich wydarzeniach nie sposób wspomnieć. Wróćmy jednak przynajmniej do kilku. To działo się w sercu Opolszczyzny.
Tradycyjnie rok 2016 rozpoczął się od Koncertu Noworocznego. Publiczność wypełniła salę kinową do ostatniego miejsca. Usłyszeć można było umiejętności wokalne mieszkających w sercu Opolszczyzny oraz nagradzanych w wielu konkursach Natalii Zastępy i Jakuba Niewaldy. Gwiazdą wieczoru był Robert Janowski.
Już na początku mijającego roku do krapkowickiego szpitala zawitał Kubuś. Postać znana z soków owocowych przemieniła ściany placówki w kolorowo-bajkowy świat postaci znanej z popularnych soków. Wszystko za sprawą niezwykłego projektu artystycznego pod hasłem „Kubusiowe Szpitale”
Projekt objął 20 oddziałów dziecięcych w Polsce.
Po raz kolejny przed świętami Wielkanocnymi odbyła się Środa Żurowa. Dopisała pogoda, atmosfera i mieszkańcy. Wydarzenie jest najlepszym dowodem na to, jak doskonałym pomysłem jest łączenie tradycji z nowoczesnością. Na kiermaszu można było znaleźć wszystko to, co powinno znaleźć się w „święcone” i na wielkanocnym stole. Wieczorem mieszkańcy mogli spotkać się przy ognisku i podziwiać wyjątkowy pokazu ognia grupy Azislight.
Pozycja żółwia, naleśnika czy drzewa - każda z nich może uratować zdrowie i życie, kiedy zaatakuje nas pies. Powiat krapkowicki wydał ulotkę skierowaną do mieszkańców z instrukcją, jak się zachować podczas ataku. Dla szkół i przedszkoli zaplanowano specjalne lekcje z udziałem czworonogów.
W kwietniu podpisano umowy w sprawie mieszkań chronionych. Powiat zakupił dwa takie mieszkania, aby osoby opuszczające pieczą zastępczą mogły przez okres dwóch lat ułatwić usamodzielnienie oraz start w dorosłość. W ostatnich latach powiat położył duży nacisk na poprawę rodzinnej pieczy zastępczej. W efekcie tych działań, dzieci, zamiast trafiać do odległych domów dziecka, mogą wychowywać się w powiecie - w miejscach, gdzie jest rodzinna atmosfera i ludzie tworzący prawdziwy dom.
Kanapki z pastą z łososia na bazie serka białego, wykończone czarną oliwką i ozdobione szczypiorkiem, albo wersja z wędzonym białym serem z dodatkiem żurawiny, suszonymi pomidorami, ozdobiona bazylią. Brzmi smakowicie? Nie jest to Menu Śniadaniowe pięciogwiazdkowej restauracji, a kanapkowe fantazje Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej „ANNA”. Chociaż część mieszkańców myślała, że do naszego powiatu zawitała Magda Gesler ze swoimi rewolucjami, to tak naprawdę była to część akcji przygotowanej z myślą o Pascalu Boronowskim.
Ponad 52 000 osób przyszło na świat w ciągu 60 lat działalności oddziału noworodkowego krapkowickiego szpitala. W tym roku szpital obchodził swój jubileusz. Powiat przygotował z tej okazji jubileuszowy filmik, a mieszkańcy sięgnęli do albumów i wstawili mnóstwo zdjęć pokazujących swoja i sowich bliskich historię przyjścia na świat.
Znane powiedzenie mówi, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Stąd też pomysł, aby przy okazji wyjątkowego dla wszystkich dzieci święta, przekazać im w sposób ciekawy i rozrywkowy wiedzę dotyczącą zachowań w różnych sytuacjach zagrożeń. Podczas Dnia Dziecka Bezpieczni w powiecie krapkowickim można było zobaczyć między innymi na czym polega pierwsza pomoc, sprawdzić czy zderzenie przy prędkości 8 km/h jest odczuwalne, a także przyjrzeć się technikom obrony. Najmłodsi mieszkańcy naszego powiatu śledzili wszystkie pokazy z wielką uwagą.
Najpopularniejsza autorka literatury obyczajowej w Polsce Katarzyna Grochola odwiedziła powiat krapkowicki z okazji Dnia Bibliotekarza. Pisarka znana z takich tytułów jak "Nigdy w życiu", "Ja wam pokażę", czy "Houston mamy problem", w sali konferencyjnej krapkowickiego starostwa promowała swoją najnowszą pozycję Przeznaczeni.
Motywacje do odchudzania są różne: zdrowie, zbliżające się lato, czy po prostu kwestia lepszego samopoczucia. Problemem są jednak metody i ich skuteczność. Dlatego pomóc pacjentkom postanowiło Krapkowickie Centrum Zdrowia, które zrealizowało specjalny 12 tygodniowy program. Efekt? Nawet 9 kilogramów mniej na wadze i 11 centymetrów w pasie.
Pod koniec czerwca rozpoczęły się prace związane z przebudową drogi i budową ronda na feralnym skrzyżowaniu pomiędzy Gogolinem a Kamieniem Ślaskim i Gogolinem a Chorulą. Feralnym, bo dochodziło na nim do wielu bardzo niebezpiecznie wyglądających zdarzeń. Jednocześnie przy budowie ronda wyremontowano też kolejny fragment drogi prowadzącej do miejscowości, gdzie mieści się Sanktuarium św. Jacka.
To tylko przegląd 6 miesięcy. O tym co działo się w drugiej część 2016 roku już za tydzień.