Taki był rok 2015
Ależ ten rok szybko zleciał, to jedno z najczęściej wypowiadanych zdań tuż przed Sylwestrem. Trzeba jednak przyznać, że przez ostanie 12 miesięcy działo się w powiecie krapkowickim bardzo dużo. Zobaczcie nasze podsumowanie. Taki był rok 2015 w sercu Opolszczyzny!
Zaczęło się tradycyjnie od koncertu Noworocznego. Na scenie Krapkowickiego Domu Kultury na zaproszenie starosty krapkowickiego Macieja Sonika wystąpił zespół Pectus. Wtedy jeszcze nikt nie spodziewał się, że ten koncert zaowocuje niezwykłą współpracą. Okładkę do płyty, która powstała 3 miesiące później przygotowała mieszkanka powiatu Agnieszka Pyka. W ten sposób o twórczyni ludowej łączącej tradycję z nowoczesnością i jej motywie High Hell usłyszała całą Polska!
Muzycznie było też w lutym. Podczas słowno muzycznego spotkania chór z partnerskiego Altenkirchen złożył w geście przyjaźni hołd pamięci w nawiązaniu do trudnej przeszłości i Obchodów Międzynarodowego Dnia Ofiar Holokaustu. Refleksyjny i pełen wzruszeń koncert zatytułowany Asma Asmaton odbył się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Pany.
W marcu tradycyjnie odbyły się Targi Pracy i Edukacji. Podczas V już edycji wydarzenia było można zapoznać się z ofertami pracy, ofertą edukacyjną, ofertą kształcenia zawodowego, praktyk zawodowych oraz prac sezonowych jak i wymaganiami stawianymi przed potencjalnymi pracownikami. Z blisko 40 stoiskami zapoznali się uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz bezrobotni. W sumie kilkaset osób.
Na przełomie marca i kwietnia doszło w powiecie krapkowickim do zmiany Skarbnika. Pełniąca przez kilkanaście lat tę funkcję Brygida Gruchot przeszłą na emeryturę, a radni zadecydowali, że dbanie o finanse powiatu powierzą Ilonie Adamkiewicz.
Początek kalendarzowej wiosny to dobry okres do rozpoczęcia prac na drogach. Panowie w pomarańczowych kamizelkach w mijającym roku mieli sporo do zrobienia. Tylko w ubiegłym roku zrealizowano kilkadziesiąt zadań dotyczących dróg i chodników. Największe z nich dotyczyło modernizacji drogi powiatowej Błażejowice – Smolarnia. W sumie na modernizacje infrastruktury i poprawę bezpieczeństwa wydano przeszło 6 mln zł.
10 tysięcy złotych na renowacje 100-letnich organów w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa przekazał w kwietniu powiat krapkowicki w ramach dotowania zabytków. Starosta krapkowicki Maciej Sonik podpisał w tej sprawie umowę z księdzem Aleksandrem Sydorem, proboszczem parafii w Gogolinie. Warto zaznaczyć, że dzięki podobnej dotacji powiatu dla wyremontowano organy w Pisarzowicach, których dźwięk znalazł się później na Płycie Ad mairoem Dei gloriam. Co więcej, płyta ta została nominowana do Fryderyków
Wielkim sukcesem powiatu krapkowickiego rozpoczął się czerwiec. Starostwo Powiatowe w Krapkowicach zostało laureatem Opolskiej Nagrody Jakości. Kapituła składająca z profesjonalistów bacznie przyglądających się każdemu z nominowanych doceniła starania związane z wprowadzeniem i realizacją projektu pod nazwą Starostwo Przyjazne Mieszkańcom. Starosta krapkowicki odbierając nagrodę podziękował i pogratulował pracownikom starostwa za codzienną pracę oraz tworzenie przyjaznej dla mieszkańców atmosfery.
W czerwcu odbyła się też debata społeczna. Prowokacyjne pytanie: “Czy piesi muszą ginąć na drogach?” krapkowickie starostwo oraz policja zachęcała do dyskusji na temat bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.
Lipiec rozgrzał nie tylko wysokimi temperaturami, ale wyjątkową akcją otwartych serc. Dużo muzyki, wielkie emocje sportowe i najważniejsze – pomoc trojgu małych bohaterów. Z inicjatywy społecznej powiat przystąpił do wyjątkowego przedsięwzięcia i organizacji cyklu koncertów, z których dochód przeznaczony został na dalsze leczenie i rehabilitację Zuzi, Paulinki Łukasza Sebastianka. W sercu Opolszczyzny zagrali m.in Grzegorz Wilk, Robert Janowski i GOORAL!
Na początku sierpnia odbyła się premiera promującego powiat krapkowicki filmu Pod naszym niebem. Materiał został z realizowany we współpracy z czeskimi partnerami z powiatu Jablunkowskiego. W kilka dni po udostępnieniu obrazu w sieci, osiągnął on kilka tysięcy wyświetleń.
Z dwoma rekordami i pierwszym takim Festiwalem w powiecie krapkowickim zakończył się wrzesień. Największa dynia, największa porcja zupy dyniowej , a także występy kabaretowe, jesienne stoły i rzeźbienie w warzywach, to tylko część z atrakcji towarzyszących Festiwalowi Dyni. Było barwnie, smacznie i wesoło!
W październiku nowym dyrektorem Domu Pomocy Społecznej Anna Została Dorota Dobiecka. Za jej sprawą w placówce ruszyły zajęcia pobudzające aktywność fizyczną i umysłową, spotkania z ciekawymi ludźmi, a pensjonariuszy zaczęli odwiedzać wielu wolontariuszy. DPS pojawił się też w sieci. Wydarzenia, które odbywają się w placówce można śledzić na facebooku.
Przeszło 300 uczniów skorzystało z różnego rodzaju dodatkowych zajęć rozwijających umiejętności praktyczne. Realizowany dzięki funduszom pozyskanym przez powiat krapkowicki projekt pn. „Razem możemy więcej” kosztował blisko 0,5 mln zł. Zadanie było współfinansowane przez Unię Europejską i zakończył się w listopadzie.
Ostatni miesiąc roku rozpoczął się od V Powiatowych Obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie stało pod znakiem pasji, inspiracji i wiary we własne możliwości. Na scenie KDK wystąpiły autorka książki Całkiem Nieszczęśliwa Historia Maja Kopeć oraz nagrodzone w konkursie Sensotwórcy Sylwia Andrejszyn i Ewa Ślusarczyk. Publiczność usłyszała też wiele znakomitych przebojów w wykonaniu uczestniczki The Voice of Poland Edyty Strzyckiej
Również w grudniu, w zdzieszowickim Zespole Szkół zorganizowano I-szy Dzień Przedsiębiorczości. Wydarzenie ma przyczynić się do tego, aby uczniowie poznali możliwości własnego rozwoju, dowiedzieli się o warunkach pracy we wspierających działaniach placówki przedsiębiorstwach, a także aby gimnazjaliści, którzy stają przed wyborem drogi kształcenia wiedzieli na co mogą liczyć w przyszłości.
Będąc przy przyszłości, nie mamy wątpliwości, że kolejne 12 miesięcy będzie równie obfite w ciekawe wydarzenia, jak te mijające. Nie sposób w jednym tekście wymienić tego wszystkiego, co się wydarzyło w ostatnich 365 dniach na każdej z płaszczyzn działalności powiatu krapkowickiego. Dlatego też w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o inwestycjach (materiał dostępny na www.powiatkrapkowicki.pl), tym razem skupiliśmy się na najciekawszych wydarzeniach, a w kolejnych wydaniach podsumujemy jeszcze to co działo się w Krapkowickim Centrum Zdrowia, DPS-ie, Sanepidzie, jak wyglądała współpraca z organizacjami pozarządowym i ile dotacji przeznaczono na zakup kotłów centralnego ogrzewania.