Szpital ciągle się rozwija
Krapkowicki oddział noworodkowy cieszy się wśród matek bardzo dobrą opinią, a potwierdzeniem tego są rekordowe w ostatnich latach liczby narodzin. Dyrekcja placówki nie zamierza jednak spoczywać na laurach i wciąż szuka nowych pomysłów, aby sprawić, że kobiety które trafią do szpitala miały jak najlepszą opiekę, jak największa liczbę bezpłatnych badań - i jak dodaje z uśmiechem prezes Marcin Misiewicz - chciały do nas wracać. Ostatnio w szpitalu zaczęto wykonywać badania mające wykryć dysplazje stawu biodrowego.
Badanie wady wrodzonej stawu biodrowego, bo tym jest dysplazja - znane jest i praktykowane w całym województwie od wielu lat. Zwykle jednak odbywa się w poradni po opuszczaniu przez noworodka szpitala. Jak mówi doktor Krzysztof Stempniewicz (ordynator Oddziału Noworodków) - Najważniejsze jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby, a to następuje po przeprowadzeniu badania. W momencie, kiedy dysplazja została wczesnie zdiagnozowana jej leczenie zwykle przebiega nieoperacyjnie. Nieleczona może prowadzić natomiast do rozwoju zmian zwyrodnieniowych stawów, nierzadko wymagających w wieku dorosłym wstawiania sztucznych protez stawu biodrowego
- Skala tego zjawiska nie jest duża, ale z drugiej strony nawet zdiagnozowanie takich zmian u 2% niemowląt przyczynia się do wykluczenia w przyszłości potrzeby przeprowadzenia operacji, czy uniknięcia kalectwa - tłumaczy doktor Grzegorz Tokarek (ortopeda).
Badania prowadzone są u wszystkich noworodków w krapkowickim szpitalu i są całkowicie bezpłatne. - Chcieliśmy, aby dzieci pierwsze badanie miały wykonane jak najwcześniej. Dzięki temu mamy nie muszą czekać na wykluczenie lub wykrycie wady i włączenie leczenia do 6 tygodnia, bo wtedy niemowlęta trafiają do poradni. Taka forma jest mniej stresująca i wygodniejsza - w ten sposób powody, dla których szpital zdecydował się prowadzić badania tłumaczy Marcin Misiewicz, prezes KCZ. Oczywiście, badanie wykonywane w szpitalu nie zastępuje późniejszych badań, ale je uzupełnia. Niemowlęta są standardowo badane co 6-8 tygodni lub częściej w razie potrzeby.
Z innych nowości w krapkowickim szpitalu, warto wspomnieć o podawanym kobietom po cesarskim cięciu środku wspomagającym laktację, dzięki czemu szybciej i skuteczniej są one w stanie karmić piersią. Placówką oferuje też możliwość przebywania na jednoosobowej sali. Wystarczy tylko wcześniej zgłosić taką chęć. Ten pomysł wyniknął z sugestii pacjentek szpitala. - Chociaż pytania o jednoosobową salę pojawiały się sporadycznie, to staramy się zawsze wychodzić naprzeciw oczekiwaniom - tłumaczy Misiewicz. Kolejne efekty podwyższania jakości i podnoszenia standardów powinny być widoczne niebawem.