Profil zaufany - do czego służy?

Metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji - tak brzmi definicja profilu zaufanego. W praktyce oznacza to możliwość załatwiania wielu spraw bez wychodzenia z domu. Kto może z takiej opcji skorzystać i ile to kosztuje? Na te pytania odpowiada sekretarz powiatu krapkowickiego Henryk Małek. 

Profil zaufany działa jak odręczny podpis. Można dzięki niemu wysyłać przez internet za pośrednictwem ePUAP dokumenty i wnioski do różnych urzędów. Można w ten sposób złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, sprawdzić swoje punkty karne, wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej - tłumaczy Małek. Od niedawna profil zaufany zyskał jeszcze jedną funkcję - jest najszybszym sposobem na sprawdzenie e-PIT na stronie www.podatki.gov.pl

Do założenie profilu nie trzeba wiele - właściwie tylko PESEL. Sama rejestracja odbywa się na dwa sposoby, albo przez bankowość elektroniczną co wymaga zalogowania się do serwisu internetowego swojego banku i przejścia do zakładki E-urząd, a następnie zakładki „Złóż Bezpłatny Profil Zaufany”. Po kliknięciu w „Utwórz Profil” nastąpi utworzenie własnego podpisuj elektronicznego zwanego Profilem Zaufanym. - W sytuacji kiedy nie korzystamy z bankowości elektronicznej Profil Zaufany można założyć poprzez serwis pz.gov.pl wybierając „Załóż Profil Zaufany i potwierdź – w punkcie potwierdzającym”. - Profil założony w ten sposób wymaga osobistego potwierdzenia tożsamości w jednym z wybranych punktów potwierdzających w przypadku powiatu krapkowickiego można to zrobić w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krapkowicach ul. Kilińskiego 1 - wyjaśnia sekretarz. 

Co ważne, oba sposoby są zupełnie bezpłatne.

Ostatnie dane mówią, że profilem zaufanym dysponuje już 3 miliony Polaków.