Plan zimowego utrzymania dróg

Śnieg i ujemna temperatura to sprawdzian dla osób odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg. Często aura pogarsza się gwałtownie, a wtedy dojazd do własnej posesji, czy wyjazd do pracy jest znacznie utrudniony. W takich sytuacjach warto wiedzieć, do kogo się zgłosić, aby sytuacje rozwiązać. Powiat krapkowicki ma w swoim zarządzaniu 143 kilometry dróg. Ich wykaz oraz numery na które należy zgłosić w przypadku jakiegokolwiek problemu przedstawiamy poniżej.

O tym jak niebezpieczna jest jazda po śliskiej nawierzchni wie każdy, kto przynajmniej raz stracił panowanie nad kierownicą. Kiedy na drodze zalega warstwa śniegu, bądź lodu, mało pomoce mogą okazać się nawet najlepsze zimowe opony. W takich wypadkach niezbędna jest reakcja służb. Na drogach o standardzie powiatowym nie ma mowy o powiedzeniu „zima znów zaskoczyła kierowców”, wszystko bowiem funkcjonuje sprawnie, a w przypadku każdego zgłoszenia działania są podejmowane natychmiastowo. Istotna jest też wydajność wspomnianego działania. W przypadku powiatu krapkowickiego sprzęt, który jest wykorzystywany do odśnieżania i zwalczania śliskości posiada system nawigacji satelitarnej. Widać więc dokładnie, gdzie pracował i w jakim czasie był w stanie obsłużyć kolejne odcinki.

Dzięki temu poruszanie się po drogach którymi zarządzamy w przypadku złych warunków pogodowych jest możliwie jak bezpieczne. Wszystko odbywa się zgodnie z rozporządzeniem i standardami ministra. Zależy nam jednak przed wszystkim na skuteczności. Nie mamy przypadków poważniejszych sygnałów mieszkańców. Gdyby się jednak jakieś zdarzyły kontakt jest możliwe całą dobę- mówi Sabina Gorzkulla-Kotzot.

Na wszelki wypadek warto sprawdzić, kto jest zarządcą drogi po której poruszamy się do pracy, czy wracamy do domu. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu i dzwonienia w niewłaściwe miejsce. W sprawach dróg o standardzie powiatowym można kontaktować się pod numerami telefonu 782 882 880, 698 159 225, 606 758 975. Należą do nich następujące odcinki:

1. Gmina Zdzieszowice: Droga Wojewódzka 409 – Zdzieszowice, Zdzieszowice – Leśnica, Zdzieszowice – Walce, K.-Koźle – Januszkowice, Rozwadza – Zdzieszowice, DW 423 – Jasiona – Zdzieszowice, Rozwadza – Dąbrówka,, Żyrowa, Leśnica – Żyrowa (teren zabudowy)

2. Gmina Strzeleczki: Błażejowice – Smolarnia, Strzeleczki – Racławiczki, Dobra – Rzepcze, Kórnica – Dobra, Zawada – Buława – Pisarzowice, Dobra – Nowy Bud

3. Gmina Walce: Droga Wojewódzka 416 – Twardawa, Głogówek – Żużela, Grocholub – Stradunia, Walce – Rozkochów, Kromołów – Walce, Ćwiercie – Walce, Zdzieszowice – Walce, Pokrzywnica – Dobieszowice, Rozkochów – Droga Krajowa nr 40, Rozkochów – Stare Kotkowice, Kromołów – Jarczowice.

4. Gmina Gogolin: Kąty Opolskie – DW 423, Gogolin – Obrowiec, Gogolin – Chorula, Gogolin – Kamień Śląski, Kamień Śląski – Kosorowice, Otmice – Kamień Śląski

5. Gmina Krapkowice: ul. Dworcowa, droga przez wieś Żużela, droga przez wieś Żywocice

Zadania dla powiatu krapkowickiego realizują Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Gogolin – teren gminy Zdzieszowice i gminy Gogolin oraz na terenie pozostałych gmin Konsorcjum Firm EKO-PROBUD i T.K. EKO-BUD.