Odpowiedni styl życia receptą na zdrowie
Najnowsze badania naukowe dowodzą, że nasze zdrowie i długość życia zależą w 30 % od genetyki, w 20% od służby zdrowia, a w 50% od naszego stylu życia. Niestety o tym, że często nie zastanawiamy się nad naszym sposobem życia najlepiej świadczą dane Światowej Organizacji Zdrowia, według której od 1980 do 2008 roku nastąpiło podwojenie liczby otyłych osób. Jak zmienić nastawienie i zadbać o własne zdrowie?
Dane z 2008 roku wskazywały, iż ponad 1,4 miliarda dorosłych ludzi ma nadwagę, natomiast ponad pól miliarda zmaga się z otyłością. Co więcej szacuje się, że co najmniej 2,8 miliona ludzi umiera każdego roku z powodu nadwagi i otyłości – co daje tej jednostce chorobowej piąte miejsce na niechlubnej liście głównych przyczyn zgonów.
Największy niepokój budzi gwałtownie wzrastająca nadwaga i otyłość u dzieci. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie! Odpowiedzialność za to ponoszą w dużej mierze rodzice i opiekunowie. Niestety z konsekwencjami bardzo trudno później zmagać się w wieku dorosłym. Otyłe dzieci częściej zapadają na choroby jak np. cukrzyca, choroby krążenia czy nowotwór.
- Statystyki powinny dać nam wiele do myślenia – stan zdrowia ludzi na świecie pogarsza się coraz bardziej. Pamiętajmy wszakże, iż nadmiernej masy ciała nie należy rozpatrywać wyłącznie w kontekście estetyki – niech każdy sobie wygląda jak chce, lecz niech również ma świadomość daleko idących konsekwencji swoich poczynań i złych nawyków żywieniowych - tłumaczy dietetyk Magdalena Kornacka
Jedzenie jest faktycznie bardzo silnym modyfikatorem hormonalnym; nadmiar węglowodanów powoduje wzrost glikemii, który wywołuje szereg zdarzeń biochemicznych, nadmiar tłuszczu powoduje zwiększenie szkodliwych substancji w układzie krwionośnym, niedobór białek, witamin, minerałów i błonnika pokarmowego prowadzi do dysfunkcji metabolicznych. Pamiętajmy, że do wnętrza komórek wchodzą pojedyncze molekuły – substancje odżywcze pochodzące z pokarmu , a nie kalorie. Traktujmy jedzenie jako źródło substancji odżywczych, a nie jak „pojemnik na kalorie”.
Dieta (z greckiego – diaita) oznacza styl życia. Zdrowy styl życia, czyli: właściwe nawyki żywieniowe, sposób spożywania posiłków (nie w pośpiechu), aktywność fizyczna oraz unikanie czynników stresogennych - tłumaczy Kornacka
Zdrowy styl życia jest dla wszystkich bez względu na wiek i płeć. Jeżeli zaczyna się dziać coś niepokojącego, nasz organizm zaczyna „ szwankować”, nie bójmy się skorzystać z fachowej pomocy i udajmy się do dietetyka.