O HiV i AIDS warto wiedzieć!

Czy wirusa HIV nabywa się na całe życie? Jak długo jest on groźny, jeśli znajdzie się poza organizmem człowieka? Jak, pamiętając o AIDS udzielać pierwszej pomocy? Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na te pytanie sprawiłaby młodym ludziom spore kłopoty. Dziś, dzięki nauczycielom, dużej dostępności do informacji, ale też organizowanych rok rokrocznie konkursom o tej tematyce świadomość uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych znaczącą się zwiększyła.

W tegoroczny konkursie organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Krapkowicach najlepszym udało się zdobyć 28 z 30 punktów.  Z pytaniami zmierzyło się blisko trzydziestu uczniów. Z rąk wicestarosty Sabiny Gorzkulli-Kotzot otrzymali oni dyplomy za udział oraz nagrody. Konkurs organizowany jest co roku w związku z obchodzonym 1 grudnia Światowym Dniem AIDS.

Dlaczego świadomość na temat HIV i AIDS jest tak ważna? Na świecie każdego dnia zakaża się około 14 tys. osób.  W Polsce każdego roku wykrywa się ponad 500 zakażeń. Epidemia jest obecna na świecie od ponad dwudziestu lat. Niestety, liczba nowych zakażeń stale rośnie, a prognozy wskazują, że ta tendencja będzie się utrzymywać.  Wszystko dlatego, że wirusem HIV może zarazić się właściwie każdy, bez względu na pochodzenie rasowe, religię lub orientację seksualną. Epidemia swoim zasięgiem objęła na świecie już wszystkie państwa. Istnieją trzy drogi przenoszenia wirusa – poprzez kontakty seksualne, poprzez zakażoną krew, z zakażonej HIV matki na jej dziecko. Zakażenie HIV nie daje charakterystycznych objawów. Jeśli nie zrobi się testu diagnostycznego można nawet przez 10-12 lat nie wiedzieć o tym, że uległo się zakażeniu. Osoba, która nie wie, że żyje z HIV, może zachorować na AIDS. Może też zakażać innych. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności. AIDS to końcowy etap NIELECZONEGO zakażenia HIV. To zespół chorób atakujących osoby zakażone HIV. Zaliczamy do niego różne infekcje i typy nowotworów. AIDS występuje po wielu latach trwania infekcji HIV u osób, które o swoim zakażeniu nie wiedzą. Osoby, które wiedzą o swoim zakażeniu objęte są nowoczesną terapią antyretrowirusową, która zapobiega wystąpieniu AIDS

Wyniki XIII Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS

Szkoły Gimnazjalne

1.Kinga Szpitalak – Gimnazjum Zespołu Szkół Sportowych  nr 1 w Krapkowicach

2. Ewelina Cielanga – Publiczne Gimnazjum w Walcach

3. Emilia Fitz – Publiczne Gimnazjum w Strzeleczkach

 

Szkoły Ponadgimnazjalne

1. Kamil Witek – Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach

2. Jagoda Fuhrmann – Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach

3. Wiktoria Mrugała – Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach