Konferencja przy okazji jubileuszu. Chcą brać z nas przykład!
Oddział noworodkowy krapkowickiego szpitala to jeden ze znaków firmowych naszego powiatu. W ostatnich latach rodziły tu nie tylko nasze mieszkanki, ale również pacjentki spoza województwa, a nawet kraju. Przyszłe mamy obdarzają placówkę wielkim zaufaniem, co przekłada się na świetne wyniki w liczbie narodzin, jak i sytuację finansową. Warto o tym wspomnieć, bo przecież jeszcze kilka lat temu sytuacja placówki była trudna i częściej niż o budowaniu renomy mówiło się o walce o jej utrzymanie.
Obecnie krapkowicki szpital, a szczególnie oddział noworodkowy może być wzorem dla innych. Przykładem tego była piątkowa konferencja, na której nie tylko wspomniano historię z ostatnich 6 dekad działalności placówki, ale mówiono też o nowościach i dobrych praktykach. Tych ostatnich chcą się od nas uczyć położone również ze szpitali sąsiednich powiatów. Dość znamienne są słowa doktora Mariana Świstunia, który w szpitalu pracuje 53 lata. Podczas swojego sobotnie wystąpienia dotyczącego rysu historycznego oddziału noworodkowego powiedział, że z wielką satysfakcją patrzy na to, w którym miejscu placówka jest dzisiaj, bo to wysoki standard nie tylko na tle Polski, ale również Europy.
To naprawdę wzruszające i niesamowite. Mamy świetną kadrę, doskonały sprzęt i optymalne warunki lokalowe. Postęp jest znaczny. Szczególnie, że na początku mojej pracy w szpitalu umierał, co 10 noworodek. Teraz praktycznie to się nie zdarza.
Doktor Świstuń to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat obchodzącego jubileusz oddziału. Od wielu lat prowadzi kroniki, w której pokazane są wszystkie dobre momenty, ale też sytuacje pełne trosk. Jednym słowem życie placówki zawarte w kilku księgach pełnych fotografii, opisów i ludzi.
Na tych kartach historii najlepiej widać, jak na przestrzeni lat właściwie wszystko się zmieniło. Począwszy od lokalizacji szpitala, przez możliwość odwiedzin krótki po porodzie, po narzędzia którymi dysponują lekarze. Wyróżnikiem oddziału noworodkowego z pewnością jest innowacyjność.
- Staramy się świadczyć, jak najwięcej usług, robimy to za darmo i to na długo zanim stają się one standardem gwarantowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To w połączeniu z profesjonalną, życzliwą i mającą wielka empatię kadrą daje świetne rezultaty - tłumaczy Marcin Misiewicz, prezes KCZ.
- Za te efekty wszystkim lekarzom i położnym należą się wielkie słowa uznania, podziękowania i życzenia kolejnych tak rozwojowych 60 lat - mówił starosta krapkowicki Maciej Sonik.
Poza podsumowaniem 6 dekad istnienia, podczas konferencji omówione zostały też kwestie dotyczące odzyskania pełnej sprawność po cięciu cesarskim, przesiewowej pulsoksymetrii w praktyce, czy sposobu rozmawiania z młodą matką o (niekoniecznie) trudnych sprawach.