Kolejne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

Przyjęciu projektu Programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na lata 2016-2019 w Powiecie Krapkowickim i sprawozdaniom Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Inspektoratu Weterynaryjnego poświęcone było czwartkowe posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Członkowie komisji wysłuchali obszernych szczegółowych wyjaśnień przedstawionych przez dyrektora Sanepidu dra Kazimierza Łukawieckiego oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii Piotra Klucznioka.

O stan bezpieczeństwa sanitarnego i weterynaryjnego nie musimy się martwić. Szefowie obu inspekcji w trakcie swoich wystąpień bardzo skrupulatnie omówili zagrożenia związane z grypą, gruźlicą, atakami kleszczy i wynikającą z nich boreliozą, a także o pogryzieniach przez psy i zagrożeniu afrykańskim pomorem świń.

Co ciekawie - jak podkreślał dr Łukawiecki - wiele nowatorski rozwiązań wprowadzanych w powiecie krapkowickim dziś skutecznie służy w całym kraju. Mowa tu np. o akcji „zabierz kleszcza do lekarza”, odbieranej na początku przez inne stacje powiatowe z dużą dozą niepewności. Dziś wiemy jednak, że szybkie zdiagnozowanie bakterii na podstawie przebadanego w laboratorium kleszcza jest skutecznym „lekarstwem” na boreliozę.

Z informacji wynika, że w zeszłym roku na choroby zakaźne, monitorowane przez krapkowicką stację, zachorowało ponad 12000 mieszkańców powiatu - prawie jedna trzecia wszystkich!

Kolejne spotkanie komisji na początku maja poświęcone będzie bezpieczeństwu w czasie Światowych Dni Młodzieży.