Klucz do sukcesu KCZ
Nowoczesny sprzęt i wykwalifikowana kadra to wyróżniki szpitala Krapkowickiego Centrum Zdrowia. Ubiegły rok stał w placówce pod znakiem dalszego stabilnego rozwoju oraz poszerzania oferty. Ten ma być podobny. Nadal świetną liczbę narodzin notuje oddział położniczy, ale „znaków firmowych” szpitala jest znacznie więcej.
Oddział położniczy Krapkowickiego Centrum Zdrowia nie zwalnia tempa. W ubiegłym roku doszło w nim do 621 narodzi. Chociaż nie udało się poprawić rekordu – przede wszystkim ze względu na tendencje spadkową w całym województwie – to i tak placówka ma powody do zadowolenia. Biorąc pod uwagę skale zjawiska w przeliczeniu na mieszkańca jest w zdecydowanej czołówce wśród szpitali powiatowych.
W tym roku oddział położniczy będzie świętował jubileusz 30-lecia istnienia. Specjalnych prezentów nie będzie, bo jak zapewnia prezes KCZ przez ostatnie lata zainwestowano w tym zakresie sporo, co zresztą przełożyło się właśnie na wspomniane zadowolenie pacjentek i liczbę narodzin. Co roku prowadzone są inwestycje dotyczące zakupy sprzętu, podwyższania standardów, czy zwiększenia wydajności placówki. Medycyna rozwija się bardzo szybko. To co było dobre 4 lata temu dziś jest stare i należy je wymiń Przykładem może być jedna z dwóch posiadanych wieży laparoskopowa, którą w tym roku zamierzamy zastąpić – tłumaczy Marcin Misiewicz.
Nie tylko jednak „narzędzia” decydują o sukcesach placówki.
Staramy się, aby personel naszego szpitala mógł rozszerzać swoją wiedzę, rozwijać umiejętności i podwyższać kompetencje. Efekty są wyraźnie. Z całą pewnością można powiedzieć, że krapkowicki szpital nie odstaje nawet od placówek wojewódzkich. Oczywiście, nie możemy mówić w tym przypadku o zakresie prowadzonych zabiegów, czy usług, ale na pewno te które prowadzimy są na najwyższym poziomie i z użyciem najnowszego sprzętu – wyjaśnia Misiewicz.
Połączenie fachowej wiedzy i nowoczesnego sprzętu powoduje również, że kolejnym wyróżnikiem szpitala staję się chirurgia. Wdrażane są nowe metody leczenia, prowadzone kolejne zabiegi. Jedną z ciekawostek jest np. wykorzystanie ozonu, dzięki któremu szybciej goją się rany.
W ostatnich 12 miesiącach KCZ zakupiło między innymi stół na oddział bariatryczny oraz aparaty USG. Były to inwestycje za kwotę łączną rzędu przeszło 300 tys. złotych. Sporo pochłonęły też dużo mniejsze zakupy, ale w nieporównywalnie większej skali. W szpitalu trwa wymiana podstawowych narzędzi. Większość już zastąpiono, w przypadku pozostałych nastąpi to jeszcze w tym roku.
Zresztą wymiana to słowo, które przewija się w ostatnich miesiącach w szpitalu bardzo często i przez jakiś czas jeszcze będzie. W tym roku miejsce starych, wysłużonych łóżek mają zająć nowe. Jeszcze kilka lat temu takie sterowne elektrycznie były rarytasem, dziś to standard. – Chcemy takie łóżka zakupić, mamy nadzieję, że część uda się sfinansować z pomocą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Część szpital pokryje jednak z własnej kieszeni. Ile ich będzie? Tego na razie nie wiadomo. Kwestia finansów KCZ będzie znana na dobre w połowie roku. Do tego czasu obwiązuje kontrakt na większość usług pomiędzy KCZ a Narodowym Funduszem Zdrowia. Zarząd Krapkowickiego Centrum Zdrowia szuka rożnych rozwiązań, aby szpital mógł się nadal rozwijać. Między innymi dlatego w ostatnim czasie zdecydowano się na świadczenie żywienia dojelitowego dla całego województwa. Kolejnym przykładem są wprowadzone świadczenia laryngologiczne na zasadach komercyjnych. Wśród wykonywanych zabiegów znajdują się adenotomia (usunięcie III-go migdałka, inaczej migdałka gardłowego), tonsillectomia (usunięcie migdałków podniebiennych), tonsillotomia (przycięcie-zmniejszenie objętości migdałków podniebiennych), podcięcie wędzidełka języka, septoplastyka (operacja przegrody nosa), plastyka małżowin nosowych, usuwanie polipów nosa, usuwanie zrostów w nosie, czy leczenie chrapania metodą PILLAR.