Jak bronić się przed ugryzieniem?

Mówimy o nich najlepsi przyjaciele człowieka, często stanowią ważną część rodziny, wykazują się niezwykła cierpliwością i wiernością. Psy bywają jednak też agresywne, a najczęstszymi ofiarami pogryzień są dzieci. Wiele z nich można byłoby uniknąć. Podstawą jest nauczanie od najmłodszych lat jak właściwie traktować czworonogi i co robić w sytuacji zagrożenia. 

Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w całym kraju, od kilku lat informują o lawinowo wzrastającej liczbie osób pogryzionych przez psy. Konsekwencje tego zjawiska mogą być bardzo poważne. Osoba pokąsana przez nieznanego czworonoga musi przejść szczepienie, które wywoła zwiększenie odporności przeciwko wściekliźnie, wskazane jest też szczepienie przeciwko tężcowi.

Dwa lata temu powiat krapkowicki wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i policją rozpoczął akcję prewencyjną. 

Chcieliśmy zwrócić uwagę na problem i pokazać za pomocą ulotek jak w sytuacjach zagrożenia należy się zachować.  Stawiamy na działania prewencyjne, profilaktyczne, bo lepiej zapobiegać takim sytuacjom. Oczywiście najlepsza metodą edukacji jest praktyczna nauka prawidłowych wzorów zachowań wobec psów- mówi wicestarosta Sabina Gorzkulla-Kotzot.  

Problem jest spory. Okazuję się, że nasza wiedza w zakresie kontaktu na linii pies - człowiek jest niewielka. Nie potrafimy czytać sygnałów, często wystawiamy naszych czworonożnych przyjaciół na stres, albo pozwalamy traktować przez dzieci jak zabawki. 

- Zwykle nasze psy potrafią wiele wytrzymać, ale pewne zachowania szczególnie małe dzieci powielają później wobec czworonogów których nie znają. Takie sytuacje mogą zakończyć się nawet tragicznie - mówi Natalia Maros, od lat zajmująca się szkoleniem zwierząt i edukacją w zakresie kontaktu z nimi. 

Z jej pomysłu powstał bezpłatny projekt dla szkół, w ramach którego przedszkolacy, uczniowie podstawówek, a nawet gimnazjaliści mają okazję nauczyć się prawidłowych zachowań.

W sytuacji zagrożenia decydują detale. Istotną rolę odgrywa szybkość podejmowania decyzji, wzrok i gwałtowność ruchów - tłumaczy właścicielka firmy MarDog. 

Najważniejsza zasada - nie uciekaj. W sytuacji zagrożenia bezpieczne dla nas są cztery nieruchome pozycje - drzewo, drzewo boczne, żółw, naleśnik. Pierwsze dwa z wymienionych praktykowane są najczęściej i dotyczą sytuacji, w których stoimy. Ponadto w przypadku nagłego ataku wymagają od osoby będącej w zagrożeniu wykonania niewielkiej ilości czynności.

Chociaż pozycje wydają się łatwe to takie nie są. Trzeba pamiętać, że w obliczu zagrożenia w zwierzęciu budzi się instynkt i zachowuje się ono nieprzewidywalnie. Staramy się to pokazać podczas szkoleń, oczywiście w wyuczonych sytuacjach za pomocą naszych psów Dhorka i Urana.  Dla wielu jest to bardzo pożyteczna nauka- tłumaczy Natalia Maros. 

 

Chętne do skorzystania z nauki szkoły i przedszkola mogą znaleźć szczegółowe informacje niezbędne do zgłoszenia na stronie www.mardog.pl.  Okazja do praktycznej nauki właściwych zachowań nadarzy się też przy okazji organizowanego przez powiat, IPA i policję zaplanowanego na 4 czerwca Dnia Dziecka (wydarzenie odbędzie się na terenie „Skórzaka”).

- Ten program wpisuje się w nasze działania prewencyjne i jest okazją do poszerzenia wiedzy na temat prawidłowych zachowań najmłodszych mieszkańców naszego powiatu. Będziemy w ramach akcji związanych z bezpieczeństwem  zachęcać innych samorządowców do jego propagowania - mówi wicestarosta Gorzkulla-Kotzot

Niebawem do szkół i przedszkoli ponownie trafią przygotowane przez powiatu ulotki mające na celu przypominanie  o prawidłowym zachowaniu. To podobnie jak działania podjęte dwa lata temu powinno przyczynić się do spadku liczby zdarzeń związanych z pogryzieniami w naszym powiecie.