Dzień Przedsiębiorczości w Zdzieszowicach

Odpowiednie wykształcenie i doświadczenie to gwarancja powodzenia na rynku pracy. Często jednak po ukończeniu szkoły absolwenci dysponują tylko tym pierwszy. – Nauczyciele i dyrekcje placówek mówią zgodnie, trzeba już na etapie kształcenia organizować młodym ludziom praktyki, staże i zajęcia rozwijające umiejętności. Od kilku lat takie działania realizują szkoły, dla których organem prowadzącym jest powiat krapkowicki. Między innymi dlatego w zdzieszowickim Zespole Szkół w Zdzieszowicach zorganizowano Dzień Przedsiębiorczości.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że sukcesem szkoły jest zawodowy sukces ucznia – mówiła Małgorzata Nogalska, dyrektor placówki w Zdzieszowicach. Trudno się z tymi słowami nie zgodzić, szczególnie w odniesieniu do szkół zawodowych i technicznych, po których uczniowie często od razu decydują się na podjęcie pracy. Zderzenie z rzeczywistością bywa różne. O ile w przypadku powiatu krapkowickiego i szkół, dla których jest on organem prowadzącym młodzi ludzie mają wiele okazji do tego, aby poznać jak wygląda ich miejsce pracy, o tyle decyzję dotyczące wybrania kierunku rozwoju podjęte na wcześniejszych etapach opierają się rzadko o konkretne argumenty, a raczej chwilowe przemyślenia i emocje.

- Dzień Przedsiębiorczości to okazja, aby nasi uczniowie poznali możliwości rozwoju, dowiedzieli się o warunkach pracy we wspierających naszych działaniach przedsiębiorstwach, ale także aby uczniowie gimnazjum, którzy niebawem zdecydują się na kontynuowania swojej nauki w naszej placówce, wiedzieli na co mogą liczyć – wyjaśniała dyrektor Nogalska.

W programie wydarzenia znalazły się wystąpienie, prezentacje, a także konkursy sprawdzające wiedzę. Przedstawicielka Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarczego mówiła jakie szanse stawia przed młodymi ludźmi nasz region, a przy okazji konkursu sprawdziła wiedzę dotyczącą inwestorów, którzy pojawili się w województwie opolskim i mimo, że ich marki są znane to zupełnie niekojarzone z regionem. Uczniowie wykazali się sporo wiedzą, ale kilka nazw w zestawieniu z naszym województwem wzbudziło zdziwienie i zainteresowanie.

- Mamy dobrze rozwinięte branże: spożywczą, chemiczną, energetyczną, budowlaną, motoryzacyjną, meblarską, czy wyposażenie wnętrz, a więc możliwości do znalezienia dobrej pracy istnieją – kontynuowała przedstawicielka OCRG. Po prezentacji i spocie, przed zgromadzonymi w auli w zdzieszowickiej szkoły wystąpili uczniowie klas technicznych, którzy mieli okazje wziąć udział w projekcie, polegającym na poznaniu przyszłego miejsca pracy.

- Często nasze wyobrażenie na temat tego co robimy jest inne, a kiedy zobaczymy i się przekonamy, mamy szanse stwierdzić, czy tego chcemy w przyszłości. Osobiście utwierdziło mnie to tylko w tym przekonaniu, że podjąłem dobrą decyzję – wyjaśniał uczeń ZS w Zdzieszowicach Maksym Zdastyk.

Wystąpienia zakończyły prezentacje firm działających na terenie powiatu krapkowickiego, których przedstawiciel mówili m.in o tym, czy dzisiaj istnieje pojęcie „zawodu na całe życie”. Druga część programu Dnia Przedsiębiorczości stała pod znakiem warsztatów. Podczas zajęć takich jak Zapach Sukcesu, Biznesowa Jazda, czy Wyróżnij się, uczniowie mogli wysłuchać ciekawych porad, ale też rozwiać wątpliwości w kwestiach, na które wcześniej nie znali odpowiedzi. Jednym słowem – pierwszy Dzień Przedsiębiorczości był dla wielu młodych ludzi pierwszym krokiem do zastanowienia się nad swoją dorosłą, zawodową przyszłością.