Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Biel i czerwień na fladze dość mocno ze sobą kontrastują, ale są razem. Zszyte historią, kulturą i wiarą, że każdy z nas może stworzyć lepszą Polskę - tymi Starosta Krapkowicki Maciej Sonik podkreślał istotę biało-czerwonej w dniu jej święta. Uroczystości Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się na placu apelowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krapkowicach.

Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli Orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, który jest godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tarczach herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, a czerwień na dole, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Święto Flagi obchodzone jest w Polsce od 2004 roku.