200-lecie Powiatu Altenkirchen

Jubileusz 200-lecia utworzenia obchodził partnerski dla powiatu krapkowickiego powiat Altenkirchen. Z tej okazji krótką wizytę w Niemczech odbyli starosta krapkowicki Maciej Sonik i wicestarosta Sabina Gorzkulla-Kotzot. Partnerstwo powiatów przekłada się corocznie na wiele inicjatyw oddolnych. Możliwość uczestniczenia w nich mają sportowcy, strażacy, młodzież szkolna, Związek Śląskich Kobiet Wiejskich, grupy muzyczne, czy twórcy ludowi.

Uroczystości inaugurujące obchody 200-lecia,  z udziałem między innymi Malu Dreyer - premier Nadrenii-Palatynatu, ministrami rządu krajowego, starostami okolicznych powiatów i przedstawicielami lokalnych instytucji oraz stowarzyszeń odbyły się w domu kultury w Altenkirchen.

Jednym z punktów programu było zwiedzanie wystawy Augusta Sandera - znanego fotografa z minionego wieku. Właściwe obchody jubileuszu Altenkirchen zaplanowano na wrzesień. Wtedy to, na zaproszenie starosty Michaela Libera przyjechać mają przyjaciele i partnerzy  tego niemieckiego powiatu z różnych stron świat. Wśród nich samorządowcy, mieszkańcy i lokalni artyści. To wszystko we wrześniu, a już teraz w kierunku „solenizanta” popłynęły najlepsze życzenia. Jak mówił starosta Altenkirchen - chciałbym, aby w 2216 roku mieszkańcy naszego powiatu mogli powiedzieć, że 200 lat temu był on właściwie rządzony, dzięki czemu jest tak bardzo rozwinięty.

Starosta krapkowicki Maciej Sonik przekazał staroście Michaelowi Lieberowi, jego współpracownikom oraz mieszkańcom powiatu życzenia tych kolejnych 200 lat oraz samych dobrych decyzji, które przełożą się na jakość życia mieszkańców Powiatu Altenkirchen oraz rozwojem partnerstwa.