To był udany rok dla uczniów Skórzaka

Słowa „nauka” i „doświadczenie stały” się niejako mottem kształcenia w Zespole Szkół im. Jana Kilińskiego. Pomimo rozpoczętych wakacji, warto wspomnieć o najważniejszych osiągnięciach placówki w minionym roku szkolnym. Ku zadowoleniu nauczycieli, uczniów i ich rodziców było ich bardzo dużo. 

Rok szkolny 2015/2016 zaczął się obiecująco od przyznania Karolinie Witek stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uczennica Skórzaka przyjęła nagrodę z rąk Opolskiej Kurator Oświaty Haliny Bilik. Pomimo ogromnego sukcesu, Karolina nie zamierzała spoczywać na laurach i wspólnie z koleżanką z Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego - Aleksandrą Wilk przystąpiły do studiowania na Uniwersytecie Opolskim na wydziale Prawa i Administracji. Uczennice uczęszczały na wykłady i ćwiczenia, a przedmioty kończyły egzaminami. Wspólnie powołały też do życia Klub Miłośników Prawa Discipulus Lex. Organizowały w jego ramach spotkania ze studentami Wydziału Prawa UO oraz warsztaty z praw konsumenckich. Opracowały bardzo wysoko oceniony przez komisje projekt „NIEzapomniane ofiary” w nagrodę jako posłanki mogły uczestniczyć  w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wiele sukcesów na swoim koncie ma także Wiktoria Filipowsky, która została laureatką 39. Olimpiady Języka Niemieckiego oraz ogólnopolskiego etapu konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”. Spektakularny sukces osiągnęła również Emilia Cebula, która wywalczyła międzynarodowy etap konkursu Jugend debattiert – Młodzież debatuje, zajmując drugie miejsce w jego ogólnopolskiej odsłonie w Instytucie Goethego w Warszawie. Przed nią trudne zadanie, ponieważ będzie reprezentować nasz kraj na finale w Pradze.

Drugie miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych Ww ogólnopolskim konkursie „1050 rocznicy chrztu Polski” zajęta też Aleksandra Surga, tworząc zdumiewającą prezentację multimedialną, pod której wielkim wrażeniem było jury. 

Uczniowie Kilińskiego, jak co roku, pokazali także klasę w Zamkowym Dyktandzie, zajmując tam czołowe miejsca na podium. Karolina Witek uplasowała się na najwyższej stopniu, a tuż za nią znalazł się Maksymilian Zakrawacz.

Do finału konkursu „Historia mówiona” organizowanego przy współpracy Domu Polsko-Niemieckiego zakwalifikowali się natomiast Marcel Sojka, Robert Morawski, Paweł Majer, Emilia Cebula i Emilia Małkusz . Teraz czeka ich mnóstwo pracy, zdobywanie dziennikarskiej wiedzy, a na koniec atrakcyjne nagrody, miedzy innymi wyjazd do Berlina. 

Fundacja Polsko –Niemiecka Wymiana Młodzieży za scenariusz do projektu „2ogheter4more” zaprosiła uczniów na galę 25-lecia fundacje gdzie prezentowali swoje dokonania.  Popularny „Skórzak” jako jedyna szkoła średnia współorganizowała Tydzień Germanistyki Opolskiej, razem z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego. Ale nie tylko licealiści osiągali w minionym roku szkolnym wielkie sukcesy. Wtórują im młodsi koledzy i koleżanki z Gimnazjum Dwujęzycznego. Drużyna Paulina Sikacka i Jakub Bartkowski zajęli pierwsze miejsce w 9. Krapkowickim Konkursie Matematycznym im. Tadeusza Knysza. Ponadto Paulina wraz z Wiktorią Wysocką zostały finalistkami Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego. Dariusz Fesser dzięki wygranej w Wojewódzkim Konkursie Języka Niemieckiego został zwolniony z części językowej egzaminu gimnazjalnego, uzyskując tym samym 100 punktów. 

Ale nasza szkoła to nie tylko nauka. Pomaga młodym ludziom rozwijać swoje pasje i talenty - tłumaczy dyrektor Iwona Medwid.  Dzięki profesjonalnemu studiu muzycznemu uczniowie nagrali płytę z kolędami. Dochód z jej sprzedaży został przeznaczony na DPS „Anna” w Krapkowicach. Niebywałą kreatywnością wykazało się trio: Wiktoria Filipowsky, Kamil Witek i Marcel Sojka, którzy założyli firmę „Coast Collection” produkującą unikatowe koszulki z własnoręcznie rysowanymi przez Marcela motywami. Uczniowie 3 klasy gimnazjum Jakub Bartkowski, Maciej Ziemniak , Paweł Sniegon i Borys Kopec już po raz drugi uczestniczyli w Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wodnych i Wiatrowych zajmując wysokie 7 miejsce w Polsce . Przez cały rok bardzo aktywnie działali nasi dziennikarze, którzy na bieżąco relacjonowali wydarzenia szkolne i społeczne w gazecie „SkuŻak Njus”, telewizji Kiliński TV i radiu Kiliński FM. Zorganizowali m.in. spotkanie autorskie z młodą pisarką Mają Kopeć, a także przeprowadzili szereg wywiadów z ciekawymi mieszkańcami naszego powiatu. Ich zajęcia szeroko wykraczały poza szkolne mury, ponieważ odwiedzili oni najbardziej znane redakcje w kraju. Na opisanie wszystkich osiągnięć nie starczyłoby miejsca, dlatego zapraszamy wszystkich do śledzenia strony lo.krapkowice.pl i facebooka szkoły.

A w wakacje? Dzięki współpracy z różnymi instytucjami, placówka umożliwiła uczniom  nabywanie doświadczenia poprzez wakacyjne staże np. w kancelariach radców prawnych, Krapkowickim Centrum Zdrowia, Opolskim Teatrze im.Jana Kochanowskiego, banku ING w Opolu i w wielu innych.