O Alzheimerze wciąż wiemy za mało

Około 250 tys. osób w Polsce jest chorych na Alzheimera. Polskie społeczeństwo dynamicznie się starzeje, a wiek jest najważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby, która dotyka całych rodzin. Jest ona szczególnym obciążeniem dla tych, którzy sprawują codzienną opiekę nad swoimi bliskim. Między 17 a 19 czerwca w naszym powiecie odbędzie się XVIII Ogólnopolski Zjazd Organizacji Alzheimerowskich. W programie wiele wykładów oraz omówienie istotnych zagadnień. 

Największym problemem w zmaganiach z Alzheimerem jest brak leków i metod, które pozwoliłyby wykryć chorobę na etapie, w momencie gdy coś jeszcze można zrobić. W przypadku pojawienia się pierwszych  objawów klinicznych, ubytek neuronów w jego mózgu wynosić może nawet 80 proc. Alzheimer ujawnia się zwykle u ludzi 60-65-letnich. Skutkiem choroby jest m.in. stopniowa utrata pamięci i zdolności poznawczych. W Polsce ponad 90 proc. chorych na Alzheimera przebywa w domu od początku choroby aż do kresu życia, a ich opiekunami są osoby z najbliższej rodziny. Sprawują oni nieustający dyżuru, który, w miarę jak postępu choroby, wymaga coraz większego wysiłku fizycznego i odporności psychicznej. W takiej sytuacji ważna jest pomoc i wsparcie rodziny oraz przyjaciół. Kolejnym krokiem zdobycie wiedzy i od lekarzy, z fachowych książek i od członków stowarzyszeń zrzeszających ludzi z takimi problemami. Jednym z nich jest działające w naszym regionie Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych w tym Rodzin i Osób z Chorobą Alzheimera, które ma siedzibę w Krapkowicach. Podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Organizacji Alzheimerowskich stowarzyszenie obchodzić będzie 18-lecie. Aż trudno sobie wyobrazić, jakie wiele od czasu jego powstania do dziś uległo zmianie. Wciąż pozostaje jednak wiele kwestii, które nie doczekały się właściwych rozwiązań. Należy też podkreślić, że tak naprawdę każdego roku pojawiają się nowe tematy do omówienia, albo dotychczasowa wiedza ewoluuje, stąd też potrzeba organizacji corocznych zjazdów. Tym razem poruszane tematy dotyczyć będą przedłużenia samodzielności chorego, zwiększenia kręgu opiekunów i  wzmocnienia ruchu alzheimerowskiego. Współorganizatorem wydarzenia jest powiat krapkowicki. 

Jakie są pierwsze objawy alzheimera?

Alzheimer ma trzy fazy. Pierwsze stadium trwa od dwóch do pięciu lat. Osoba chora ma przede wszystkim kłopoty z pamięcią, orientacją w nowych miejscach, a także nauką czegoś nowego. Na tym etapie najbliższym jeszcze stosunkowo łatwo opiekować się chorym. Drugie stadium trwa od dwóch do 12 lat. Pamięć jest bardziej zaburzona, chory zapomina imiona dzieci, nie ufa bliskim, unika ludzi i błądzi nawet w znanym otoczeniu.

 

Trzecie stadium trwa od roku do trzech lat. Ta faza jest dla rodziny najtrudniejsza. Kontakt z chorą osobą jest drastycznie ograniczony – do pojedynczych słów – występuje brak kontroli czynności fizjologicznych. Taka osoba najczęściej wymaga nieustannej opieki. Alzheimer sam w sobie nie jest chorobą śmiertelną, ale pacjenci umierają dziś średnio po 10-11 latach od postawienia diagnozy, w wyniku innych chorób (w tym zwłaszcza zapalanie płuc, którego ryzyko rośnie przez długie leżenie w łóżku) lub wskutek upadków.