Konsumenci pytają... rzecznik radzi

Na kłopoty… Małgorzata-Płaszczyk Waligórska. Powiatowy Rzecznik Konsumentów od kilku lat z powodzeniem interweniuje w wielu sprawach dotyczących mieszkańców powiatu krapkowickiego. Chociaż nieuczciwych sprzedawców nie brakuje, ona wie jak sobie z nimi radzić. Dzięki jej pracy wzrasta świadomość i wiara w to, że sprawy można załatwić po myśli konsumentów. W 2015 roku udzieliła aż 1906 porad. Tym razem w cyklu „Konsumenci pytają - rzecznik radzi” historia dotycząc zawyżonych rachunków telefonicznych.

Konsumenci pytają: Otrzymałem za wysoki rachunek telefoniczny, zapłaciłem go ale zażądałem bilingu i jestem przekonany, że zawiera on błędy i wiele połączeń, których nie wykonywałem. Do jakiego czasu można złożyć reklamację? Minęło już parę miesięcy.

Rzecznik radzi: Reklamację można wnieść w ciągu roku, licząc od końca miesiąca, w którym wyłączono nam telefon, a gdy kwestionujemy rachunek – licząc od dnia jego doręczenia. Problemy z wysokimi rachunkami telefonicznymi są niestety bardzo częste i często zdarza się, że otrzymujemy rachunki za połączenia , których bądź nie chcieliśmy wykonywać bądź nie wykonywaliśmy. Jeśli konsument nie zgadza się z wysokością rachunku i jest w stanie uargumentować lub udowodnić swoje racje powinien rozpocząć postępowanie reklamacyjne. Najczęściej wysokie rachunki spowodowane są dokonaniem wielu połączeń z numerami o podwyższonej płatności (połączenia z konkursami audiotele, firmami wysyłkowymi etc.)  Korzystając z telefonu lub Internetu trzeba zachować ostrożność. Jeśli już chcemy korzystać z konkursów najlepiej dzwonić z telefonu komórkowego na kartę. Unikniemy wówczas przykrych sytuacji, które się zdarzają – jakoby połączenie nie zostało przerwane lub wykazywane jest w kolejnych rachunkach.  Firmy czasem dla zmylenia konsumenta podają swój nr jako 0 – 70, na co również trzeba zwrócić uwagę. W celu uniknięcia przykrych niespodzianek można rozważyć możliwość zablokowania części połączeń, np. z numerami o podwyższonej płatności. Reklamację można złożyć telefonicznie, ustnie do protokołu sporządzonego przez pracownika firmy lub pisemnie oraz w każdej jednostce obsługującej użytkowników danego dostawcy usług. Operator powinien rozpatrzyć zgłoszoną przez abonenta reklamację w ciągu jednego miesiąca. Gdy operator nie odpowie na reklamację w ciągu 30 dni, oznacza to, że reklamację uznał.