W województwie, Polsce i Europie - sukcesy uczniów Skórzaka!

W Finałowym Tygodnia Konkursu Jugend Debattiert International w Pradze,  w Radzie Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie Edukacji Narodowej, a także wśród stypendystów  Marszałka Województwa Opolskiego. Wszędzie tam swoją obecność zaznaczają uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego. Szkoła prowadzona przez powiat krapkowicki staje się doskonałym przykładem, że uczniowie niewielkich placówek mogą odnosić wielkie sukcesy. 

Uczennica Skórzaka w Radzie Dzieci i Młodzieży przy MEN

Wyrażanie opinii i przedstawianie propozycji w kwestiach dotyczących dzieci i młodzieży, w zakresie spraw objętych działem oświata i wychowanie, to głównie zadanie powołanej w tym roku Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Jej skład stanowi 32 uczniów z całej Polski. Wśród nich uczennica Skórzaka Karolina Witek.

Chęć udziału w tworzeniu Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej zgłosiło 266 osób. Spośród nich wybrano najlepszych. Fakt, że znalazła się wśród nich mieszkanka naszego powiatu, uczennica III klasy Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego, to z pewnością powód do wielkiej satysfakcji zarówno nauczycieli jak i rodziców.

Pomysł utworzenia Rady Dzieci i Młodzieży zrodził się tuż przed 1 czerwca. Podczas XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, szefowa MEN powiedziała młodym parlamentarzystom Sejmu Dzieci i Młodzieży wśród których była również Karolina Witek, że decyzją premier powoła taką Radę przy MEN. Chętni do udziału w radzie musieli wypełnić formularz zgłoszeniowy, podać swoje dane oraz uzasadnić, dlaczego to właśnie oni powinni zostać jej członkami. Wyłoniono 16 członków rady (po jednym z każdego województwa) i ich 16 zastępców. Rada ma charakter konsultacyjny. Jej kadencja trwa jeden rok. Posiedzenia będą zwoływane przez Ministra Edukacji Narodowej. Rada będzie wyrażała opinie i wypracowywała propozycje na posiedzeniach, jak i w trybie korespondencyjnym.

Pierwsze posiedzenie odbyło się 1 października 2016. Część była poświęcona sprawom organizacyjnym, podczas których i wybrano przewodniczącego Rady, a Minister Anna Zalewska przedstawiła członkom planowany harmonogram pracy. W części roboczej uczestnicy zgłaszali natomiast swoje wstępne uwagi dotyczące całej oświaty. 

Teraz ich przed nimi kolejne zadania, wśród nich miedzy innymi przygotowanie opinii dotyczących aktów prawnych opracowanych przez MEN.

Jugend Debattiert International 

Uczennica II B Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach  Emilia Cebula reprezentowała Polskę podczas Finałowego Tygodnia Konkursu Jugend Debattiert International w Pradze. W dniach 19 - 23 września 2016 w stolicy naszych południowych sąsiadów zmierzyli się ze sobą zwycięzcy edycji krajowych Konkursu z 10 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Nasi reprezentanci debatowali wspólnie z reprezentantami Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rosji, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier w dwóch rundach eliminacyjnych oraz w półfinale. Tematy debaty dotyczyły bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji w dużych miastach, legalizacji czynnej eutanazji oraz ograniczenia statusu prawnego uchodźców w oparciu o Konwencję Genewską. Spośród 20 uczestników tylko ósemka dotarła do półfinału wśród nich również Emilia Cebula. Sukces ogromny zważywszy, że brało w nim udział 2300 uczniów ze 153 szkół. 

Prymus Opolszczyzny

Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego „Prymus Opolszczyzny” przyznawana uczniom osiągającym najlepsze wyniki w nauczaniu, a także biorącym udział w wielu konkursach przedmiotowych trafi w ręce uczennicy Skórzaka Wiktorii Filipowsky.  Uroczysta gala podczas której wręczone zostaną wyróżnienia odbędzie się podczas  Regionalnego Święta Edukacji 19 października. 

Kuźnia talentów

Zespół Szkół im. Jana Klińskiego nie tylko nie odstaje od większych szkół w stolicy województwa, ale wręcz przewyższa je wieloma indywidualnymi sukcesami nie tylko na płaszczyźnie edukacji, ale również aktywności społecznej. Nasze osiągnięcia to rezultat ciężkiej pracy, indywidualnego podejścia do ucznia i pokazania, że szkoła nie powinna zamykać się jedynie w programie nauczania - musi stawiać na rozwój zainteresowań. - tłumaczy dyrektor placówki Iwona Medwid. Szkoła może liczyć na wsparcie ze strony powiatu krapkowickiego. Jak tłumaczy starosta krapkowicki Maciej Sonik - Stwarzając  młodym ludziom przestrzeń do rozwoju indywidualnych cech, współdziałania i odpowiedzialności za realizacje celów - pobudzamy ich aktywność a także sprawiamy, że szkoła to dla nich więcej niż mechaniczne przyswajanie wiedzy w sposób tzw. encyklopedyczny. 

Co niesie za sobą rozpoczęty przed kilkoma tygodniami nowy rok szkolny? W Skórzaku liczą na równie duże powody do domu i nie zamierzają zwalniać tempa.