Uroczystości odpustowe w parafii św. Jacka Kamieniu Śląskim

Występ Jasnogórskiego Chóru Chłopięco – Męskiego zwieńczył obchody odpustowe w Kamieniu Śląskim. Podczas sobotniego koncertu i niedzielnej mszy w kościele św. Jacka zgromadziły się tłumy wiernych. Wcześniej na murze pod kościołem odsłonięto pamiątkowe tablice ukazujące fotografię z 50 rocznicy milenijnej mszy. Uroczystości odpustowe były współfinansowane przez powiat krapkowicki. 

 

Mszy przed półwiekiem, która zgromadziła przeszło 20 tysięcy mieszkańców całego regionu przewodniczył ówczesny Metropolita Krakowski Karol Wojtyła, kazanie wygłosił natomiast Prymas Polski Stefan Wyszyński. Tamte pamiętne sceny i słowa można zobaczyć na współfinansowanych przez powiat krapkowicki tablicach.  Pomysłodawcą wystawy jest Stowarzyszenie Przyjaciół Kamienia Śląskiego. Uroczystego otwarcia w ubiegłą niedzielę dokonała wicestarosta Sabina Gorzkulla, która przy okazji podziękowała osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia. Jak podkreśliła, to wydarzenie było ważne nie tylko dla osób wierzących, ale dla wszystkich Polaków. Pomimo różnych zabiegów ze strony „władzy ludowej” w słowo głoszone przez Prymasa Tysiąclecia i późniejszego święto Jana Pawła II wsłuchało się tysiące wiernych. 

Dla mieszkańców Kamienia Śląskiego to jedno z ważniejszych wydarzeń, stanowiące osobne miejsce na karta historii. Stąd też 1050-lecie Chrztu Polski, 50-lecie jubileuszu milenijnego oraz uroczystości ku czci św. Jacka miały tak uroczysty charakter. Ich zwieńczeniem było weekendowe spotkanie w kościele parafialnym w Kamieniu Śląskim. Z przystrojonymi figurami do miejscowości związanej ze św. Jackiem zawitały sąsiednie parafie z Górażdży, Miedzianej, Poznowic, Kamionek i Kosorowic. Piękna tradycja spędzania tego święta całymi rodzinami zawitała na powrót w mury kościoła. Licznie przybyłych pielgrzymów przywitał chór Jasnogórski prezentujący swój millenijny repertuar. Podobnie jak w niedziele, tak i podczas sobotniego koncertu pełen kunsztu występ artystów był niebywałym doznaniem.

Chór działa od 2003 roku. Inicjatorem jego powołania był o. Nikodem Kilnar, ówczesny podprzeor Jasnej Góry. Obecnie Pueri Claromontani, bo taką nosi nazwę działa pod dyrekcją Jarosława Jasiury, dyrygenta, kompozytora i organisty. Zrzesza chłopców w wieku przed-mutacyjnym. Każdy ich koncert jest prawdziwą ucztą duchową. 

Podobnie było w Kamieniu Śląskich, dzięki czemu niesamowite wnętrze kościoła, jego akustyka w połączeniu z występem młodych chórzystów dostarczyło wrażeń, które zapadną w pamięci zgromadzonych na długo.