Starostwo „Lodołamaczem"

Nagroda „Lodołamacza” - przyznawana co roku pracodawcom, instytucjom i organizacjom tworzącym odpowiednie warunki dla osób niepełnosprawnych - trafiła w tym roku do krapkowickiego starostwa za drugie miejsce w kategorii Instytucja! Laureatami tegorocznego konkursu zostali również m.in. Biskup Świdnicki Ignacy Dec i Politechnika Wrocławska.

Wręczenie nagród odbyło się na początku ubiegłego tygodnia auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Zdaniem Kapituły działalność Starostwa Powiatowego w Krapkowicach na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych stanowi wzór godny do naśladowania. Nagroda została przyznana za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych.

W liście gratulacyjnym od Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka i wicewojewody Violetta Porowska patroni konkursu napisali, że nasze „przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i wyjątkowa wrażliwość na potrzeby ludzkie są godne podziwu i powinny stanowić wskazówkę dla wszystkich instytucji Opolszczyzny”. Swoim patronatem konkurs objęli również Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak. Przewodniczącą Kapituły była posłanka prof. Alicja Chybicka - kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Chciałbym, aby tego typu konkursy nie musiały się w przyszłości odbywać. To oznaczałoby, że normalnością jest przy zatrudnianiu branie pod uwagę kompetencji i umiejętności, a nie stopnia niepełnosprawności, czy tego, jak komuś łatwo wejść po schodach - jak to się teraz dzieje w wielu miejscach. Wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym na rzecz takiego sposobu myślenia, a przede wszystkim pracownikom starostwa, życzę wytrwałości - mówił starosta krapkowicki Maciej Sonik.

Statuetki „Lodołamaczy” przyznano po raz jedenasty.