Sezon grypowy dopiero rozpoczęty, a liczba zachorowań rekordowa!

1711 podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano w ostatnich tygodniach na terenie powiatu krapkowickiego. To prawie dwa razy więcej niż w analogicznym okresie w roku 2016 . Takiego wzrostu od kilku lat nie odnotowywaliśmy, a tak naprawdę sezon grypowy dopiero się rozpoczął - mówią pracownicy Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krapkowicach.  

Grypa jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną. Występuje zwykle epidemicznie najczęściej w naszym klimacie w sezonie jesienno  zimowym i wczesną wiosną. Grypa to ostra choroba dotycząca całego organizmu ze szczególnym nasileniem objawów charakterystycznych dla stanu zapalnego dróg oddechowych. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (wtedy, gdy oddychamy powietrzem zawierającym wydzielinę śluzową z nosa i dróg oddechowych osób chorych na grypę - kaszlących i kichających). Okres wylęgania choroby, czyli czas od zakażenia do wystąpienia objawów wynosi   przeciętnie od 2 do 7 dni. Głównymi objawami grypy są gorączka, kaszel, bóle głowy, wodnisty katar, ból gardła, biegunka, wymioty, bóle mięśniowo-stawowe, ogólne osłabienie. Grypa powszechnie uważana jest za chorobę niegroźną, ponieważ u większości ludzi zachorowanie kończy się wyzdrowieniem jednak jej powikłania mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia .Do najgroźniejszych należy zaliczyć: zapalenia płuc bakteryjne, krwotoczne grypowe zapalenie płuc, drgawki gorączkowe, wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zapalenie ucha, zatok, zaostrzenie już istniejących chorób układu krążenia, oddechowego, choroby nerek. WHO szacuje, że co roku na grypę choruje około 330-990 mln ludzi. Śmiertelność wynosi 0,5-1 milion osób. 

W zapobieganiu infekcji najważniejsza jest profilaktyka. Powinniśmy unikać kontaktów z chorymi, a gdy nie możemy ich uniknąć, maksymalnie ograniczyć kontakt fizyczny i zbliżanie się do osoby chorej. Po powrocie do domu, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to dokładnie umyć ręce. Dzięki temu mamy szansę na uniknięcie zachorowania. Dbajmy o swój organizm i odpowiednie odżywianie (dieta zróżnicowana z dużą zawartością owoców, warzyw, soków). Ważnym elementem jest także sport - wysiłek fizyczny w odpowiednim natężeniu hartuje nasz organizm. Starajmy się unikać sytuacji stresowych oraz nie przegrzewajmy naszego organizmu (ubierajmy się odpowiednio do warunków pogodowych).

Łagodzenie objawów oraz skracanie czasu trwania grypy odbywa się poprzez przyjmowanie leków przeciwgorączkowych, przeciwkaszlowych, preparatów wielowitaminowych oraz leków naturalnych, mobilizujących odpowiedź obronną naszego organizmu.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę są szczepienia ochronne. Wirusy grypy są bardzo różnorodne i łatwo ulegają mutacji tworząc nowe odmiany. Z tego względu WHO co roku określa linie wirusa, których spodziewa się, że będą powodować zachorowania w następnym sezonie grypowym i na takiej podstawie opracowuje się skład szczepionki. Szczepienie przeciw grypie jest szczepieniem zalecanym, niefinansowanym    z budżetu państwa. Zaleca się szczepienie modyfikowaną każdego roku szczepionką p/grypie sezonowej przed wystąpieniem wzmożonych zachorowań tj. wrzesień-listopad, co nie wyklucza możliwości w okresie późniejszym. Za szczepieniem przeciw grypie przemawia fakt, że odporność po szczepieniu uzyskuje się już po 7-10 dniach od zaszczepienia. Wyszczepialność jest jednak niewielka. W powiecie krapkowickim od kilku lat utrzymuje się poziom 3% i jesteśmy pod tym względem na ostatnim miejscu wśród krajów UE.