Rozmawiali o kursach autobusów

Dostępność mieszkańców do przewozów autobusowych na terenie powiatu krapkowickiego to temat z jakim zmierzyli się samorządowcy podczas ubiegłotygodniowego spotkania w starostwie. Wynikało ono między innymi z wydłużających się prac nad ustawą, która nałoży na powiaty ponoszenie kosztów będących konsekwencją obowiązkowego zbiorowego transportu publicznego.

Ostatnie informacje przekazane przez zespół pracujący nad ustawą wskazują, że na powiatach spoczywać będzie dodatkowy obowiązek. O zmianach mówi się już od pewnego czasu. Jeszcze niedawno mówiło się, że wejdą w życie od 1 stycznia 2017 rok. Teraz wiadomo, że wszystko przesunie się przynajmniej o 12 miesięcy. Temat jest trudny, bo z jednej z strony istnieją spore oczekiwania mieszkańców, z drugiej przewoźnicy nie chcą kursować na nierentownych trasach.

Nam zależy na tym, żeby mieszkańcy mogli korzystać z transportu zbiorowego i dlatego wyszliśmy z inicjatywą organizacji spotkania. Chcielibyśmy, aby przewoźnicy dostosowali wielkość taboru, tras i godzin dojazdu do ich potrzeb - tłumaczy wicestarosta Sabina Gorzkulla.

Przedstawiciele PKS zadeklarowali otwartość na te sugestie. Teraz zadaniem powiatu jest diagnoza oczekiwań. Później trzeba przeanalizować, co rzeczywiście może zaproponować przewoźnik. Niewykluczone, że sfera współpracy powiatu w zakresie odpowiedniego dostosowania tras zostanie poszerzona również o sąsiednie powiaty- strzelecki i opolski. Kolejne spotkanie zaplanowano na wrzesień.