Powiat krapkowicki rozdaje kamizelki! Kolejna odsłona akcji "Bezpieczni w sercu Opolszczyzny"

Elementy odblaskowe zwiększają widoczność. Pieszy staje się zauważalny dla kierowców nawet z odległości 150 metrów. To o prawie 110 więcej niż w sytuacji, gdy jego ubranie pozbawione jest odblasków. Stąd też akcja powiatu krapkowickiego, aby wyposażyć mieszkańców w kamizelki. W ubiegłych latach dzięki sponsorom oraz środkom z budżetu powiatu rozdano ich już 4 tysiące. Teraz za sprawą Fundacji Górażdże Aktywni w Regionie oraz programowi powiatu pod nazwą Bezpieczne Wakacje do pieszych i rowerzystów trafią kolejne.

Akcja prewencyjna polegająca na rozdawaniu kamizelek odblaskowych - podobnie jak wcześniejsze - będzie połączona ze spotkaniem mającym uświadomić zagrożenia jakie może powodować brak odblasków oraz pokazem pierwszej pomocy. Każdego roku w Polsce około 17 tysięcy pieszych ulega wypadkom na drodze. W tych zdarzeniach ginie prawie 2 tysiące osób, a ponad 15 tysięcy zostaje rannych.

Nasza pierwsza akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Chociaż trochę czasu upłynęło, to nadal widać wiele osób poruszających się, czy to pieszo, czy na rowerze w ubranych kamizelkach. Dla nas to znak, że warto ją kontynuować, bo te kamizelki mogą ratować życie - mówi starosta krapkowicki Maciej Sonik

12 sierpnia, czyli w najbliższy piątek, w Starostwie Powiatowym w Krapkowicach odbędą się spotkana dla dzieci, a także dla młodzieży i dorosłych. Pierwsze z nich o godzinie 10.00 (na parkingu za starostwem) będzie pogadanką między innymi na temat właśnie widoczności po zmroku. Poprowadzi je Jarosław Waligóra z KPP w Krapkowicach. Z kolei o 14.15 w sali Obrad Rady Powiatu Krapkowickiego zaplanowano pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy spotkania będą mogli nie tylko zobaczyć jak prawidłowo wykonać zabieg resuscytacji, ale też pod okiem instruktora spróbować swoich sił. Każda osoba uczestnicząca w spotkaniach otrzyma wspomniane kamizelki odblaskowe. Serdecznie zapraszamy do udziału!