Podsumowali rok

Słowa uznania wobec pracy krapkowickich policjantów padły padły podczas ubiegłotygodniowego sprawozdania w Komendzie Powiatowej zarówno ze strony szefa opolskich funkcjonariuszy jak i samorządowców. Nasi mundurowi notują coraz lepsze wyniki, wzrasta też poczucie bezpieczeństwa.

Gwarantem wzrastającego poczucia bezpieczeństwa jest współpraca funkcjonariuszy z mieszkańcami. Nawet 100 policjantów nie jest w stanie zajrzeć w najciemniejsze zakamarki naszego powiatu. Co innego, jeżeli takie miejsca wskażą mieszkańcy. Temu służy właśnie mapa zagrożeń. - Cały czas apelujemy do mieszkańców o wskazania miejsc, które uznawane są za niebezpieczne. Zgłoszenia mogą być anonimowe. W tych, które były zgłaszane dotychczas regularnie pojawiają się patrole - mówi rzecznik KPP w Krapkowicach Jarosław Waligóra.

Tylko nieco ponad 8% mieszkańców naszego województwa nie widzi na drogach regularnych patrolów, z kolei aż 30% procent widzi codziennie, albo przynajmniej raz w tygodniu. Ta obecność na ulicach, chodnikach, w mniej odwiedzanych częściach miast jest bardzo ważna, bo właśnie to wpływa na wspomniane poczucie bezpieczeństwa - tłumaczą mundurowi.

Podczas rocznego sprawozdania policjanci zostali pochwaleni za pracę przy największym logistycznym przedsięwzięciu ostatnich 12 miesięcy, a kto wie czy nie i dekady, czyli Światowych Dniach Młodzieży. Ich zaangażowanie sprawiło, że pobyt wielu młodych ludzi z całego świata był w naszym powiecie spędzony bezpiecznie i odpowiednio zabezpieczony. Wśród statystyk warto z kolei zwrócić uwagę, że w ubiegłym roku na naszym terenie po raz pierwszy zanotowano mniej niż 1000 przypadków przestępstw. Na podobnym poziomie niż wcześniej utrzymuje się natomiast liczba wypadków. W ubiegłym roku odnotowano 41 zdarzeń, w których były osoby poszkodowane.

Chociaż w ostatnim roku sporo się zmieniło, między innymi szef jednostki to jednak są kwestie które pozostają niezmienne i to na najwyższym poziomie. Mam tu na myśli Waszą ciężka pracę i zaangażowanie. Rosnące poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu jest Waszą zasługą i za to dziękuje . Gdybym miała porównać naszą komendę do klubu piłkarskiego powiedziałabym z taką drużyną można wszystko. Niemniej cieszę się, że komendant który nad wami czuwa zna to miejsce dosłownie od szatni, bo to gwarantuje też stabilność w funkcjonowaniu. Jeszcze raz gratuluje i dziękuje za współpracę - mówiła wicestarosta Sabina Gorzkulla.

Podczas spotkania sprawozdawczego były też życzenia i gratulacje dla Marcina Górnego, który został po. zastępcy komendanta. Na koniec komendant Jarosław Żak podziękował samorządowcom za wsparcie finansowe. W całym województwie udaje się pozyskać 1 mln 100 tys, z czego aż 300 tys tylko w naszym powiecie.