Narysuj lub opisz historię zamku!

Historia białej damy, tajemnicze losy zamku, a może legenda o smoku, czy dzielnym rycerzu? Wystarczy bogata wyobraźnia i ciekawy pomysł, a zmierzenie się z tym zadaniem nie powinny być trudne. Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich zachęca do udziału w konkursie plastyczno-literackim pod tytułem Jeden dzień z życia krapkowickiego Zamku”. Udział w nim mogą wziąć dzieci oraz młodzieży z krapkowickich przedszkoli i szkół: od podstawowych do ponadgimnazjalnych. Patronat nad wydarzeniem sprawuje starosta krapkowicki Maciej Sonik i dyrektor Zamku Janina Barbara Kos.

"Akcję" pracy można umieścić w dowolnym momencie historycznym:  od czasów pierwszych wzmianek o zamku (1294 rok) po czasy współczesne. W przypadku pracy literackiej może to być opowiadanie lub np. kartka z pamiętnika. Aby ułatwić uczestnikom podjęcie decyzji,  przypominamy ciekawe fakty z historii Zamku. Pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z 1294 r (wg. niektórych należał do templariuszy). W XIV wieku pojawiają się opowieści o białej damie. W 1582 r. zamek i miasto kupuje Jan Joachim von Redern - odnawia i powiększa zamek: powstaje lustrzana sala balowa, oranżeria, cieplarnia, ogród, park. Prawie 200 lat później w 1772 r. wielki pożar pustoszy miasto i niszczy zamek. Kolejnymi właścicielami w 1775 r. zostają Haugwitzowie - mieszkają oni jednak w Zamku w Rogowie, natomiast w komnatach krapkowickiego zamku działa manufaktura sukiennicza. Po II wojnie, w 1947 r. odbywa się remont zamku ze zniszczeń wojennych, a obiekt zostaje wykorzystany jako szkoła. 20 września tego roku świętować będziemy więc 70 lecie tego wydarzenia. Konkurs trwa do 14 czerwca.

Pracę należy przesyłać lub dostarczać do biblioteki szkolnej w Zespole Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach lub do sekretariatu szkoły.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Zespołu Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach.

Zapraszamy do udziału!