Duża liczba pożarów w sezonie grzewczym. Jest reakcja

Miniony sezon grzewczy był dla krapkowickich strażaków bardzo pracowity. W wyniku spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń na paliwa stałe, elektryczne i gazowe dochodziło do wielu pożarów. Wszystko dlatego, że wciąż zbyt lekceważąco podchodzimy np. do czyszczenia przewodów kominowych. Powiat krapkowicki zamierza ruszyć z kampanią informacyjno-prewencyjną. W ubiegłym tygodniu w starostwie odbyło się pierwsze spotkanie w tej sprawie. 

Wielu pożarów dałoby się z pewnością uniknąć, ale wciąż dużo osób pali w piecach np. śmieciami, albo paliwami stałymi gorszej jakości, które zalepiają przewody kominowe.Towarzystwa ubezpieczeniowe szacują, że w budynkach mieszkalnych wzrost pożarów w sezonie grzewczym wynosi aż 145%.  Niestety, ta statystyka ma też potwierdzenie w naszym powiecie. Wystarczy tylko spojrzeć na liczbę interwencji strażaków od października do marca. Od razu widać, że problem istnieje i jest poważny. 

Z jednej strony to efekt starych pieców, złego paliwa, a z drugiej wielu osobom wydaje się, że jak kupią najlepszy kocioł, to mają święty spokój i nic nie muszą robić. To nieprawda, bo każdy tak samo musi dbać o czystość przewodów i to jakiej jakości paliwo spala oraz w jaki sposób to robi - tłumaczył podczas wczorajszego spotkania w starostwie Waldemar Drożdżol, prezes Korporacji Kominiarzy Polskich.

W dyskusji uczestniczyli samorządowcy, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, kominiarze i pracownicy starostwa zajmujący się ochroną środowiska. 

To spotkanie celowo odbywa się w takim okresie, abyśmy mogli już teraz wypracować rozwiązania, które wpłyną na liczbę takich zdarzeń i wprowadzić je przed kolejnym sezonem grzewczym - wyjaśniała wicestarosta Sabina Gorzkulla. 

Osoby, które na co dzień trudnią się czyszczeniem kominów i udrażnianiem wentylacji podkreślają, że często nasze życie ryzykujemy dla 30 złotych, tyle bowiem kosztuje jeden przegląd instalacji. 

Problem w tym, że nikogo nie jesteśmy w stanie zmusić do przeprowadzenia przeglądu. Wiele osób myśli, że nasze działanie polega tylko na zbieraniu pieniędzy, a to nie tak- mówi mistrz kominiarski Henryk Pastuszka, dodając, że cieszy się poważnym zainteresowaniem tym tematem, bo to pierwsze takie spotkanie w naszym województwie i ma nadzieje, że wspólnymi siłami uda się nam w tej kwestii coś zmienić. 

Działania powiatu mają objąć kilka obszarów. Po pierwsze zachęcenie gmin do ujednolicenia regulaminów i wprowadzenia tzw. bonów ekologicznych, które co widać po zainteresowaniu dotacjami mogą przyczynić się do wymiany starych, trujących i będących zagrożeniem kotłów. Po drugie akcja prewencyjno-informacyjna uświadamiająca jak ważne są systematyczne przeglądy instalacji  oraz jak należy prawidłowo palić w piecu. Szczegóły niebawem.