Postępowanie w sprawie awansu na stopień nauczyciela mianowanego

Wydział Polityki Społecznej

Wniosek nauczyciela o podjęcie postępowania egzaminacyjnego z dołączoną dokumentacją:

1. dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe, akt nadania stopnia awansu zawodowego – oryginały lub poświadczone kopie;
  2. zaświadczenie dyrektora szkoły o:
  • wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu; w przypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia oraz nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, w każdej w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć, łącznie w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć, należy załączyć zaświadczenia ze wszystkich szkół, w których nauczyciel był zatrudniony w okresie stażu;
  • dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego nauczyciela;
  • dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego;
  • uzyskanej przez nauczyciela ocenie dorobku zawodowego za okres stażu wraz z datą dokonania oceny, a w przypadku nauczyciela, który w okresie stażu zmienił miejsce zatrudnienia – także ocenę za okres stażu odbytego w poprzednim miejscu zatrudnienia.

Bez opłat

Biuro Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Krapkowicach,
ul. Kilińskiego 1, 47-303 Krapkowice.

Sprawa zostanie rozpatrzona w następującym terminie:

1. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie postępowania egzaminacyjnego do 30 czerwca, decyzja o nadaniu lub odmowie nadania stopnia awansu zawodowego zostanie wydana do 31 sierpnia danego roku.
  2. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie postępowania egzaminacyjnego do 31 października, decyzja o nadaniu lub odmowie nadania stopnia awansu zawodowego zostanie wydana w terminie do 31 grudnia danego roku.

Sposób załatwienia sprawy:

1. Złożony przez nauczyciela wniosek wraz załącznikami podlega ocenie formalnej.
  2. O występujących uchybieniach i terminie ich usunięcia nauczyciel informowany jest pisemnie.
  3. Dwa tygodnie przed planowanym terminem nauczycielowi przekazuje się informację o terminie i miejscu egzaminu.
  4. Komisja przeprowadza egzamin.
  5. Nauczyciel, który zdał egzamin, otrzymuje zaświadczenie wg ustalonego wzoru.
  6. Starosta Krapkowicki wydaje decyzję o nadaniu lub odmowie nadania stopnia awansu zawodowego.

Pracownicy Wydziału Polityki Społecznej

1. Rozdział 3a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. DZ.U. 2006 Nr 97, poz. 674 ze zm.)
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. Nr 260, poz. 2593 ze zm.)