A A A Wersja kontrastowa

900 osób skorzystało z pomocy PUP

50 nowych miejsc pracy dla osób młodych może powstać w powiecie krapkowickim. Wszystko za sprawą instrumentu, wprowadzonego w Powiatowym Urzędzie Pracy, który pozwoli na refundację przez 12 miesięcy części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki ubezpieczenia społecznego. Rozwiązanie kierowane jest dla osób bezrobotnych do 30 roku życia. Co dla pozostałych? Dyrektor PUP zapewnia, że i dla nich wachlarz pomocy jest spory.

W Urzędzie Pracy szanse na znalezienie zatrudnienia, otrzymanie dotacji i staże znajdą osoby w każdym wieku. Wystarczy powiedzieć, że w 2015 roku  z różnych form pomocy skorzystało aż 917 osób. Przez pewien czas był trend, aby pomóc w przywróceniu na rynek pracy osób powyżej 45 lat. Od 1 stycznia ruszył nowy program dla osób do „trzydziestki”. Na jakiej podstawie są one ustanawiane? W zależności, czy są one rządowe, czy realizowane w konkretnym urzędzie pracy prowadzona jest statystyka i po liczbach wiadomo, na jaką grupę docelową należy nałożyć nacisk.

Jeżeli w trakcie roku zauważymy, że zainteresowanie którąś formą pomocy jest większe, to staramy się to odpowiednio dostosować, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z pomocy – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Krapkowicach Danuta Wieszala.

Staże, dotacje dla osób rozpoczynających działalność, czy prace interwencyjne to formy, które w ostatnich latach cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Teraz ruszył program, który po pierwsze wpłynąć ma na wysokość płac, po drugie zapewnić stabilnie zatrudnienie za więcej niż „najniższą krajową”. Chodzi o refundacje kosztów zatrudnienia do osób do 30 roku życia.

-Pracodawca przyjmując do pracy na normalną umowę o pracę, zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika na okres przynajmniej 24 miesięcy. Przez rok część wypłaty oraz składek takiego pracownika pokrywa urząd pracy. Co ważne, wysokość refundacji zależy od wysokości wynagrodzenia. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuję, że opłaca się to tym, którzy zaproponują więcej niż wynagrodzenie minimalne – tłumaczy Wieszala.

Maksymalna refundacja wynosi 1850 zł przez 12 miesięcy oraz pokrycie części składek. Zainteresowanie programem jest tak duże, że pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy prowadzić będą spotkania na terenie wszystkich gmin powiatu krapkowickiego, aby dokładnie wyjaśnić zasady pracodawcom. Pierwsze zaplanowano na 26 stycznia w Walcach. Wnioski można składać do 5.02. Szczegółowe informacje na www.pup-krapkowice.pl oraz pod telefonem 77 44 66 630